Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-03

Oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę

Oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy o pracę

Joanna Mackiewicz

Ministerstwo Skarbu Państwa

Oświadczenie o wypowiedzeniu uważa się za złożone z chwilą przedłożenia pisma do zapoznania. Dla skuteczności oświadczenia woli o wypowiedzeniu nie ma również znaczenia, że pracownik, który zapoznał się z treścią pisma wypowiadającego mu pracę, odmawia złożenia podpisu kwitującego jego przyjęcie.

Wypowiedzenie umowy o pracę jest oświadczeniem woli jednej ze stron stosunku pracy, które, jeżeli zostało skutecznie dokonane, powoduje rozwiązanie stosunku pracy po upływie pewnego czasu (okresu wypowiedzenia).

Wypowiedzenie (podobnie jak rozwiązanie umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym) jest czynnością prawną jednostronną, a więc do jego dokonania nie potrzeba zgody drugiej strony stosunku pracy.

Oświadczenie woli złożone jest dopiero z chwilą, gdy doszło do drugiej strony w taki sposób, by mogła ona zapoznać się z jego treścią (art. 61 k.c. w zw. z art. 300 k.p.), co podkreślał wielokrotnie Sąd Najwyższy np. w wyroku z 16 marca 1995 r. (I PRN 2/95, OSNAP 1995/18/229).

O skutecznym złożeniu wypowiedzenia nie rozstrzyga, czy (i kiedy) adresat efektywnie zapoznał się z treścią oświadczenia. Ważne jest, że mógł to uczynić.

Skuteczne doręczenie wypowiedzenia

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00