comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-10-19
Niestandardowe formy zatrudniania - sposób na obniżenie kosztów pracy
Koszty pracownicze: Coraz częściej pracodawcy decydują się na nowe, nietypowe formy zatrudniania, jak np. leasing pracowniczy, job-sharing, korzystanie z usług osoby samozatrudnionej oraz osoby wykonującej pracę w domu. Jest to spowodowane wysokimi kosztami związanymi z tradycyjnym zatrudnianiem pracowników i koniecznością sprostania wymogom konkurencji. Jak wynika z analizy kosztowej przeprowadzonej w opracowaniu, jedną z bardziej opłacalnych dla pracodawców niestandardowych form zatrudnienia jest korzystanie z usług osób samozatrudnionych. Ta forma zatrudnienia jest zdecydowanie tańsza od tradycyjnego stosunku pracy, pracodawca nie ponosi bowiem wielu kosztów pracowniczych i nie ma niektórych obowiązków płatniczych.
W naszej praktyce gospodarczej od dłuższego czasu można zauważyć stałą tendencję do korzystania z usług pracowników w ramach nowych, nietypowych form zatrudniania, zastępujących dotychczasowe umowy uregulowane przepisami Kodeksu pracy. Jest to przede wszystkim spowodowane wysokimi kosztami związanymi z tradycyjnym zatrudnianiem pracowników, i co za tym idzie - z dużym pakietem uprawnień pracowniczych i małoelastycznymi przepisami prawa pracy. Praktykowana przez pracodawców zmiana form zatrudniania jest także podyktowana koniecznością sprostania wymogom konkurencji i dostosowania rozmiarów opłacanej pracy do bieżącego zapotrzebowania. Omówimy takie niestandardowe formy zatrudnienia, jak m.in. leasing pracowniczy, korzystanie z usług osoby samozatrudnionej oraz osoby wykonującej pracę w domu. Na obniżenie kosztów pracowniczych związanych z zatrudnieniem wpływa także outsourcing czy też wzajemne zastępowanie się pracowników, pozwalające np. na zapewnienie ciągłości pracy w firmie w sezonie urlopowym. Na podstawie tego opracowania pracodawcy będę mogli wybrać najkorzystniejszą dla nich formę współpracy.
Decyzję o tym, która z niestandardowych form zatrudnienia będzie najkorzystniejsza w danej firmie, musi podjąć sam przedsiębiorca, będący pracodawcą. W tym zakresie pracodawca ma do wyboru następujące możliwości:
Pozostało 96% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka