Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-01-27

Jak rozliczać samochód w firmie

Wobec różnorodnych możliwości korzystania z samochodów w firmach powstają liczne wątpliwości na tle rozliczeń wydatków z tym związanych.

Z tego opracowania można dowiedzieć się:
• w jakiej formie można korzystać z samochodów w firmie,
• jak rozliczać wydatki związane z eksploatacją samochodów w zależności od formy korzystania,
• jak ewidencjonować zdarzenia gospodarcze wynikające z eksploatacji samo- chodów.
Przedstawiając podstawowe zasady określające sposób zaliczania do kosztów i ewidencjonowania tego typu wydatków, pominięto zryczałtowane formy opodatkowania przychodów osób fizycznych w działalności gospodarczej, tj. kartę podatkową i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, dla których to form opodatkowania brak jest możliwości rozliczania kosztów eksploatacji samochodów w kosztach podatkowych firmy.
SAMOCHÓD - kupiony, wyleasingowany, wypożyczony...
W sytuacji, w której firma nie zdecydowała się na nabycie na własność samochodu, ma jeszcze możliwość korzystania z niego na podstawie jednej z wybranych umów:
• leasingu,
• najmu, dzierżawy,
• użyczenia,
• korzystania z usług przewozowych,
• korzystania z samochodów pracowników.
Wybór typu i marki samochodu oraz czas korzystania z niego należą do indywidualnych decyzji firm stosownie do występujących potrzeb, jakie samochód ma zaspokajać. O ile czas korzystania z samochodu jest suwerenną decyzją firmy, to określenie typu pojazdu, jaki jest najlepszy z punktu widzenia firmy, nie jest już takie proste i zależne wyłącznie od decyzji danej firmy, która dokonuje jego wyboru.
Samochód osobowy to taki, który...
Przepisy ustaw podatkowych oraz rozporządzeń wykonawczych powołują się w swojej treści na pojęcie samochodu osobowego, innego samochodu, wskazują na ograniczenia ładowności lub jego cenę nabycia.
Podstawą do rozstrzygania, czy z punktu widzenia prawa podatkowego mamy do czynienia z samochodem osobowym czy samochodem ciężarowym, jest zapis w art. 16 ust. 3a updop oraz art. 23 ust. 3a updof, które stanowią, że ilekroć jest mowa w tych ustawach o samochodzie osobowym - rozumie się przez to każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00