comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-09-21
Zwolnienie z VAT świadczeń finansowanych z ZFŚS
W świetle obowiązujących w tym zakresie przepisów świadczenia finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT. Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest sfinansowanie świadczenia ze środków funduszu przynajmniej w 30%. W przeciwnym razie świadczenia zakładu pracy na rzecz pracowników podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych (art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT). W opracowaniu przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące stosowania omawianego zwolnienia podatkowego.
Jeżeli podatnik nie korzysta ze zwolnienia z VAT, to na przykład w przypadku świadczeń związanych z turystyką i wypoczynkiem usługi te, jako wymienione w pozycji 62 załącznika nr 3 do ustawy o VAT - KWiU 55, powinien opodatkować stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%. Natomiast w przypadku nieodpłatnych świadczeń okolicznościowych, polegających na przekazania upominków, stosuje stawki VAT adekwatne dla tych upominków jako towarów. Jedynie w przypadku gdy świadczenia te finansowane są co najmniej w 30% z funduszu świadczeń socjalnych, mogą one korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.
Kwestia ta została w sposób jednoznaczny uregulowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Stosownie do treści § 67 ust. 1 pkt 1 lit. l) od podatku VAT zostały zwolnione usługi związane z wypoczynkiem oraz nieodpłatne świadczenia okolicznościowe świadczone przez zakłady pracy na rzecz pracowników i ich rodzin oraz innych osób, jeżeli usługi te są finansowane co najmniej w 30% z funduszy specjalnych tworzonych na podstawie odrębnych przepisów. Najczęściej funduszem, z którym łączy się to zwolnienie, jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzony na podstawie ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka