Artykuł
Ochrona pracowników w postępowaniu upadłościowym
Ochrona pracowników w postępowaniu upadłościowym
Z dniem ogłoszenia upadłości zmienia się cel strategiczny funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zaczynają też obowiązywać regulacje szczegółowe o rozwiązaniu stosunku pracy z winy zakładu pracy.
W prawie upadłościowym znajdują zastosowanie postanowienia, które wykluczają możliwość stosowania ogólnych zasad prawa pracy. Kodeks pracy jest systemem norm generalnych regulujących stosunki pracy między pracodawcą a pracownikami w ramach funkcjonującego przedsiębiorstwa, jako zakładu pracy. Natomiast przepisy prawa upadłościowego są normami o charakterze szczególnym, których istota sprowadza się do likwidacji zakładu pracy w dotychczasowej postaci formalnoprawnej, organizacyjnej, a często i ekonomicznej.
Otwarcie postępowania upadłościowego
Sensem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie wierzycieli z funduszu masy, który powstaje w wyniku przeprowadzenia likwidacji masy majątkowej dłużnika. Po ogłoszeniu upadłości nie tylko nie przybywa, ale wręcz ubywa środków finansowych, narastają nowe zobowiązania, deprecjonuje się wartość ekonomiczna i funkcjonalna przedsiębiorstwa. Fundusz masy można stworzyć tylko z tego, co się sprzeda. Prawo upadłościowe reguluje skutki niewypłacalności przedsiębiorców zasadniczo przez umożliwienie wierzycielom zaspokojenia ich należności z sumy uzyskanej z likwidacji majątku dłużnika (sprzedaż całego lub części przedsiębiorstwa), a wyjątkowo też przez zawarcie układu wierzycieli z dłużnikiem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right