Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-11-01

Objęcie wspólników spółki cywilnej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego osób prowadzących działalność gospodarczą

1. Udział wspólnika spółki cywilnej, którego wkład nie polega na świadczeniu usług (art. 861 § 1 k.c.), w zysku wypracowanym przez innych wspólników, nie jest wykonywaniem pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267).

2. Wspólnik spółki cywilnej, którego wkład nie polega na świadczeniu usług, nie jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
Glosa do wyroku Sądu Najwyższego z 12 maja 2005 r., sygn. akt I UK 275/041
I. Dwie kwestie, istotne dla będących osobami fizycznymi wspólników spółek cywilnych zawiązywanych w celu prowadzenia działalności gospodarczej, rozstrzygnął Sąd Najwyższy w wyroku z 12 maja 2005 r. Znalazły one wyraz w wysuniętych na czoło tego orzeczenia tezach.
Pierwszą z nich, dotyczącą ustalenia wpływu udziału wspólnika w zysku spółki cywilnej na zachowanie prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, należy uznać - z jednym wszakże wyjątkiem - za trafną, dlatego też nie będzie ona przedmiotem rozważań w niniejszym opracowaniu. Zastrzeżenie, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym, jest naturalną konsekwencją użytego przez Sąd Najwyższy zwrotu „udział [...] w zysku wypracowanym przez innych wspólników”. Zwrot ten stanowi nadmierny, mogący wprowadzać w błąd, a więc nieuprawniony skrót myślowy. W odniesieniu do spółki cywilnej nie można przecież zasadnie twierdzić, iż zysk wypracowany został przez niektórych tylko wspólników, skoro oczywistym następstwem zawiązania spółki cywilnej jest wspólne prowadzenie działalności gospodarczej przez wszystkich wspólników. A zatem dla uznania, że zysk wypracowany został przez wszystkich wspólników, nie ma żadnego znaczenia ani to, jakie wkłady wnieśli poszczególni wspólnicy, ani też to, czy prowadzą oni sprawy spółki, czy też nie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00