Rozwiązanie umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem jest o wiele bardziej sformalizowane niż porozumienie stron. Ustawodawca wskazał zarówno formę, w jakiej ma ono nastąpić, jak i niezbędne elementy, które muszą się znaleźć w piśmie wypowiadającym umowę. Pewne różnice występują również w zależności od rodzaju umowy, jaka ma być wypowiadana.
1. Forma wypowiedzenia i sposób doręczenia
Bez względu na to, czy umowę o pracę wypowiada pracownik czy pracodawca, obowiązuje pisemna forma tej czynności. Nie ma przy tym znaczenia, jakiego rodzaju umowa o pracę podlega wypowiedzeniu (na czas określony, nieokreślony, na zastępstwo itd.). Forma pisemna nie została jednak zastrzeżona przez ustawodawcę pod rygorem nieważności. Mimo to brak odpowiedniej formy wypowiedzenia może zostać zakwestionowany przez jedną ze stron stosunku pracy przed sądem pracy. W takim przypadku wypowiedzenie będzie ważne, ale można domagać się odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę. Ponadto niezachowanie odpowiedniej formy wypowiedzenia przez pracodawcę może zostać potraktowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym.
W praktyce powstaje problem związany z możliwością dokonania wypowiedzenia umowy za pośrednictwem faksu, poczty elektronicznej lub innego środka komunikacji elektronicznej. Stanowisko ekspertów i sądów pracy jest jednak w tym zakresie dość zbieżne i każdorazowo wskazuje na skuteczność takiego wypowiedzenia umowy (np. wyrok SN z 2 października 2002 r., III PZP 17/02, OSNP 2003/20/481). Jednak będzie ono wadliwe. Jako uzasadnienie takiego stanowiska należy wskazać brak dochowania wymogu własnoręcznego podpisu. Zatem takie wypowiedzenie spowoduje rozwiązanie umowy o pracę, ale będzie mogło zostać skutecznie zakwestionowane przed sądem pracy. Procedurą bardziej prawidłową będzie w tym przypadku potwierdzenie w formie pisemnej wcześniejszego oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem złożonego za pomocą faksu, poczty elektronicznej czy nawet ustnie.