Kredyty i pożyczki w rachunkowości
W działalności każdej firmy bardzo ważne jest zapewnienie źródeł jej finansowania. Nie zawsze można działać tylko na podstawie bieżących środków, a co więcej, obecne niskie stopy procentowe, które mogą jeszcze przez pewien czas się utrzymać, zachęcają do inwestowania i zaciągania kredytów. Oczywiście należy pamiętać, że cudzy pieniądz jest drogi i zwłaszcza kredyty obrotowe potrafią nieprzyjemnie zaskoczyć dodatkowymi kosztami. Niemniej jednak obecna sytuacja gospodarcza zachęca do rozważenia opcji kredytowania działalności.
W "Poradniku" omawiamy kredyty i pożyczki pod kątem rachunkowym ze szczególnym zwróceniem uwagi na ogólne zasady dotyczące zabezpieczeń, kredytów, pożyczek i faktoringu. W numerze znajdą Państwo również "Nasze rady", które powstały na kanwie rzeczywistych problemów zgłaszanych do redakcji. Stąd numer skierowany jest głównie do księgowych, ale mamy nadzieję, że także przedsiębiorcy znajdą w nim coś dla siebie.
Zachęcamy do lektury.
Reforma rachunkowości zabezpieczeń
RMSR zakończyła prace nad nowymi wytycznymi dotyczącymi rachunkowości zabezpieczeń, stanowiącymi część MSSF 9. Jednostki stosujące MSSF 9 będą mogły dokonać wyboru między modelem rachunkowości zabezpieczeń zgodnym z MSR 39 lub z MSSF 9. Rada zweryfikuje możliwość wyboru po zakończeniu prac nad projektem dotyczącym makro hedgingu. Wymagania dotyczące rachunkowości zabezpieczeń, zawarte w MSSF 9, wprowadzono w odpowiedzi na krytykę pod adresem MSR 39, często postrzeganego jako zbyt sztywny, niedopasowany do zasad zarządzania ryzykiem.
Nadal pozostają trzy typy rachunkowości zabezpieczeń: zabezpieczenie przepływów pieniężnych, wartości godziwej i inwestycji netto. Wprowadzono jednak istotne zmiany w zakresie rodzajów transakcji kwalifikujących się do rachunkowości zabezpieczeń, w szczególności rozszerzono zakres rachunkowości zabezpieczeń pozycji niefinansowych. Zmiany w rozliczaniu kontraktów forward i opcji wykorzystywanych w powiązaniach zabezpieczających zredukują zmienność wyniku finansowego w porównaniu do MSR 39, a zatem mogą okazać się atrakcyjne dla niektórych podmiotów.