Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-01-22

Rachunkowość w małej firmie

Prowadzenie firmy wymaga podstawowej wiedzy z zakresu rachunkowości, a zwłaszcza sposobów ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Rachunkowość prowadzona jest nie tylko dlatego, że tak nakazuje prawo, ale także po to, by można było uzyskać informacje konieczne do właściwego funkcjonowania jednostki. Prawidłowe dokumentowanie operacji gospodarczych chroni zatem interesy firmy i jej właścicieli.

Ustawa o rachunkowości zawiera różnego rodzaju uproszczenia, z których mogą korzystać mniejsze jednostki. Do tych uproszczeń należy zaliczyć np. możliwość odstąpienia od ustalenia podatku odroczonego. W naszej publikacji odpowiemy na pytanie, dlaczego warto tworzyć aktywa lub rezerwy z tytułu podatku odroczonego.

Podczas szacowania kwoty rezerwy na przyszłe świadczenia na rzecz pracowników należy uwzględniać wszystkie obowiązkowe obciążenia pracodawcy wynikające z obowiązujących na dzień jej szacowania przepisów prawa (np. składki emerytalne, składki rentowe i inne). Jak należy ustalić i jak ująć w księgach rachunkowych rezerwy na przyszłe świadczenia na rzecz pracowników - to kolejny problem, z którym zmierzymy się na łamach pisma.

W ustawie o rachunkowości zamieszczone są zasady rachunkowości. Dzięki nim księgowi mają wytyczone normy, które pozwalają im podjąć decyzje w indywidualnych sprawach. Zasady rachunkowości dostarczają bowiem pewnych wskazówek co do postępowania. Na czym one polegają i jak należy je stosować w praktyce? Także na to pytanie znajdą Państwo odpowiedź w niniejszej publikacji.

Zapraszamy do lektury.

Dlaczego warto tworzyć aktywa lub rezerwy z tytułu podatku odroczonego

Mniejsze jednostki mają prawo korzystać z różnego rodzaju uproszczeń zawartych w ustawie o rachunkowości. Do tych uproszczeń należy zaliczyć możliwość odstąpienia od ustalenia podatku odroczonego. Wykazanie w sprawozdaniu finansowym tej pozycji zwiększa jednak wartość informacyjną sprawozdania finansowego i pozytywnie wpływa na wiarygodność przedsiębiorstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00