Dokumentacja pracownicza związana z zatrudnieniem
Racjonalne zatrudnianie pracowników ma znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności. Niestety, dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza gdy dopiero rozpoczynają swoją działalność, zatrudnienie pracownika wydaje się być o tyle potrzebnym, co ryzykownym przedsięwzięciem. Wówczas jedną z wątpliwości jest rozstrzygnięcie, czy chcemy zatrudnić pracownika na podstawie umowy o pracę, czy też wolimy podpisać z zainteresowanym umowę cywilnoprawną. Niektórzy przedsiębiorcy nie chcą zatrudniać pracowników na podstawie przepisów prawa pracy, bojąc się, że w niezbyt korzystnym położeniu stawiają one samego pracodawcę. Należy mieć jednak na uwadze, że regulacje zawarte w przepisach prawa pracy dają też konkretne uprawnienia i możliwości pracodawcy, o których trudno mówić, kiedy sytuację stron kształtują tylko zapisy umów cywilnych.
W każdej firmie jedną z kluczowych kwestii jest właściwe prowadzenie dokumentacji kadrowej. Prawidłowe jej sporządzanie i rzetelne przechowywanie stanowi bowiem podstawę do przestrzegania prawa pracy i jest odzwierciedleniem sytuacji w firmie. Służby kadrowe szczególną uwagę powinny zwracać na kompletność i jakość dokumentacji. Zaniedbania na tym polu mogą się bowiem okazać brzemienne w skutkach, gdy pracownik pozwie kierownictwo do sądu albo w firmie zjawi się kontrola. Każde istotne zdarzenie kadrowe powinno zostać ujawnione w dokumentach również i po to, by zapewnić sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Umowa przyrzeczona
Zwykle od momentu podjęcia przez pracodawcę decyzji o zatrudnieniu konkretnej osoby do chwili faktycznego rozpoczęcia przez nią świadczenia pracy mija kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Jaka forma określenia warunków współpracy z nowym pracownikiem jest najdogodniejsza dla pracodawcy? Jak zagwarantować pracownikowi komfort, tak aby bez stresu odchodził z dotychczasowego miejsca pracy?
List intencyjny