50 nietypowych problemów kadrowych
Prawo pracy ciągle "cieszy się" opinią jednej z bardziej skomplikowanych dziedzin prawa. Jednocześnie jest to dziedzina, której znaczenia w codziennym funkcjonowaniu podmiotów gospodarczych nie sposób nie docenić. Każdy pracodawca codziennie spotyka się z problemami dotyczącymi np. zatrudniania pracowników czy ich zwalniania. Często okazuje się, że pewne problemy, na pozór błahe i łatwe do rozwiązania, w rzeczywistości stają się przeszkodami nie do pokonania. Każdy, kto na co dzień zajmuje się sprawami kadrowymi, wie, że takich "ukrytych min" w codziennej praktyce nie brakuje. Wątpliwości dotyczące terminu wypłacenia premii, odpowiedzialności pracownika za niepowiadomienie o próbie kradzieży czy prawa do urlopu wypoczynkowego w razie porzucenia pracy mogą spędzić sen z oczu każdego pracodawcy.
Dlatego w "Poradniku" przedstawiamy Państwu 50 nietypowych i interesujących pytań i odpowiedzi z zakresu prawa pracy. Z lektury najnowszego numeru "Poradnika" dowiedzą się Państwo m.in., kto może przetłumaczyć zagraniczne świadectwo pracy przedstawione przez pracownika, jaki jest maksymalny czas trwania umowy o pracę zawartej na czas określony, czy pracownikowi przysługuje dzień wolny za podróż służbową w dniu świątecznym, a także jak w umowie o pracę prawidłowo określić miejsce pracy pracownika. Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedzi na kolejnych stronach "Poradnika". Zapraszamy do lektury.
1. Wypowiedzenie umowy o pracę za niepowiadomienie o próbie kradzieży
PYTANIE
Podczas kontroli pracowników wychodzących z terenu zakładu pracy kierownik magazynu ujawnił, że jeden z magazynierów miał w swoim prywatnym samochodzie schowanych kilka puszek farby z magazynu. W wyniku przeprowadzonych wyjaśnień ustalono, że inny magazynier widział, jak pracownik wynosił farbę do swojego samochodu. Na pytanie, dlaczego nie zareagował, powiedział, że nie jest kierownikiem i nie będzie donosił na kolegę. Czy brak reakcji pracownika można uznać za naruszenie obowiązków pracowniczych i czy w takiej sytuacji można mu wypowiedzieć umowę o pracę?