Artykuł
Dokumentacja kadrowa związana z zatrudnieniem
W każdej firmie jedną z kluczowych kwestii jest właściwe prowadzenie dokumentacji kadrowej. Prawidłowe jej sporządzanie i rzetelne przechowywanie stanowi bowiem podstawę do przestrzegania prawa pracy i jest odzwierciedleniem sytuacji w firmie. Służby kadrowe szczególną uwagę powinny zwracać na kompletność i jakość dokumentacji. Zaniedbania na tym polu mogą się bowiem okazać brzemienne w skutkach, gdy pracownik pozwie kierownictwo do sądu albo w naszej firmie zjawi się kontrola. Każde istotne zdarzenie kadrowe powinno zostać ujawnione w dokumentach również i po to, by zapewnić sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Stan prawny na 19 lipca 2011 r.
ALEKSANDER P. KUŹNIAR, EWA DRZEWIECKA, SYLWIA GORTYŃSKA
Opracował MACIEJ MUREK
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
W "Poradniku" przedstawiamy Państwu wzory dokumentów związanych z zatrudnieniem. Prezentujemy formy zatrudnienia zarówno na przykładzie typowych umów regulowanych postanowieniami prawa pracy, jak i tych wynikających z prawa cywilnego. Omawiamy sposoby przygotowywania dokumentów, ich wypełniania, uzupełniania. Wszystko to wzbogacamy praktycznymi poradami. Opracowanie z pewnością pomoże także w samym wyborze dogodnej formy zatrudnienia. W tym wydaniu "Poradnika" omawiamy etap występujący przed zatrudnieniem oraz samo zatrudnienie. Ponadto zachęcamy do lektury kolejnych numerów naszego tygodnika dotyczących dokumentacji kadrowej, które będą ukazywały się co dwa tygodnie.
Prowadzenie dokumentacji pracowniczej
Prawo nakłada na pracodawcę obowiązek prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników, a także przechowywania powyższych dokumentów w warunkach niegrożących ich uszkodzeniem lub zniszczeniem. Pracodawca zakłada i prowadzi akta osobowe oddzielnie dla każdego pracownika.
Język polski w dokumentacji pracowniczej
Pracodawca jest, co do zasady, zobowiązany do tworzenia oraz gromadzenia wszelkiej dokumentacji pracowniczej w języku polskim. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby wszelkie dokumenty pracownicze były jednocześnie sporządzone w wersji lub wersjach obcojęzycznych. Podstawą ich wykładni jest jednak wersja w języku polskim, jeżeli osoba świadcząca pracę jest obywatelem polskim (art. 8 ust. 1a ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim - t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 43, poz. 224 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 84, poz. 455). Po nowelizacji ustawy o języku polskim z dnia 15 października 2009 r. umowa o pracę lub inny dokument wynikający z zakresu prawa pracy mogą być sporządzone w języku obcym, jeżeli osoba świadcząca pracę:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right