Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-07-19

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie jest naturalnym, zwykłym sposobem rozwiązania umowy o pracę. Powinno jednak zostać przeprowadzone zgodnie z literą prawa. Jeśli tak się nie stanie, pracownik może odwołać się do sądu pracy. O tym, czego może żądać przed sądem (uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, przywrócenie do pracy, odszkodowanie), decyduje przede wszystkim rodzaj umowy o pracę. Czasu na odwołanie jest mało, bo tylko 7 dni od momentu wypowiedzenia. Jeśli pracownik zaniecha tego kroku, nawet wadliwe wypowiedzenie będzie skuteczne i doprowadzi do rozwiązania umowy.

PRZEMYSŁAW MAŃKO

Stan prawny na 12 lipca 2011 r.

Umowa bezterminowa

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest, z punktu widzenia pracownika, najstabilniejszą formą zatrudnienia spośród wszystkich pozostałych umów o pracę. Stąd też przepisy przewidują pewne dodatkowe, konieczne warunki związane z prawidłowością jej wypowiedzenia. Chodzi tu o konieczność uzasadnienia takiego wypowiedzenia oraz obowiązek przeprowadzenia konsultacji związkowej. Zgodnie z kodeksem pracy w przypadku ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu (art. 45 § 1 k. p.). Zatem jeśli wypowiedzenie bezterminowej umowy o pracę jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów, pracownik może żądać, aby sąd orzekł bezskuteczność wypowiedzenia, jeżeli w chwili orzekania trwa jeszcze stosunek pracy, a jeżeli się już zakończył, może domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach lub odszkodowania.

ZAPAMIĘTAJ

Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Naruszenie przepisów dotyczących wypowiadania umów ma miejsce m.in. w przypadku, gdy pracodawca:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00