Artykuł
Umowa o pracę na czas zastępstwa
W każdej firmie dość często zdarzają się sytuacje, że pracownicy chorują, korzystają z dłuższych urlopów macierzyńskich lub wychowawczych, a zajmowane przez nich stanowiska muszą być obsadzone. Aby ułatwić pracodawcy uzupełnienie braków kadrowych, przepisy prawa pracy przewidują szczególny rodzaj umowy o pracę na czas określony - tzw. umowę na zastępstwo. Pozwala ona pracodawcy na elastyczne rozwiązywanie problemów kadrowych spowodowanych okresową i - co ważne - usprawiedliwioną, nieobecnością pracowników w pracy.
PRZEMYSŁAW MAŃKO
Stan prawny na 2 listopada 2010 r.
Rodzaje umów o pracę
Pracodawcy, który zdecyduje się zatrudnić pracownika na podstawie umowy o pracę, kodeks pracy proponuje pewien wybór. Może on bowiem, w zależności od swoich potrzeb, zawrzeć z pracownikiem umowę o pracę: na czas nieokreślony, na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, a także na czas zastępstwa pracownika, w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Dodatkowo każda z ww. umów może być poprzedzona umową na okres próbny, nieprzekraczający trzech miesięcy.
Umowa o pracę na czas zastępstwa została wprowadzona do kodeksu pracy kilka lat temu, na mocy nowelizacji z dnia 26 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 135, poz. 1146). Znowelizowany art. 25 k.p przewiduje, że: (...) jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.
Wynika z tego, że umowa na czas zastępstwa jest pewnego rodzaju typem umowy na czas określony. Stąd też stosuje się do niej przepisy kodeksu pracy regulujące umowę terminową, z pewnymi jednak wyjątkami, które dotyczą wypowiedzenia tej umowy, jak również ochrony pracownic w ciąży.
Kiedy można podpisać umowę na zastępstwo
Umowa na czas zastępstwa może być zawarta jedynie w sytuacji, w której konieczne jest zastąpienie pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, na czas tej nieobecności. Zatem niezwykle ważne jest to, iż taka umowa może być zawarta jedynie na czas obejmujący np. z powodu leczenia szpitalnego, urlopu bezpłatnego, macierzyńskiego, wychowawczego. Jeśli natomiast absencja pracownika w pracy jest nieusprawiedliwiona, to wówczas nie jest możliwe skorzystanie z formuły umowy na czas zastępstwa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right