Artykuł
Dodatkowy i proporcjonalny urlop wypoczynkowy
Pracownikowi, który ukończył szkołę uprawniającą do wyższego wymiaru urlopu, pracodawca ma obowiązek zapewnić dłuższy wypoczynek jeszcze w trakcie trwania roku kalendarzowego. Naruszenie tego obowiązku może skutkować nawet nałożeniem grzywny przez Państwową Inspekcję Pracy. Podobnie jest przy obliczaniu urlopu proporcjonalnego, który powinien być zaokrąglany tak, by pracownik nie poniósł szkody w prawie do wypoczynku.
Adam Malinowski - radca prawny
Stan prawny na 14 września 2010 r.
Urlop uzupełniający
Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający (art. 158 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.). Wskazany przepis jest tak naprawdę zbyteczny, ponieważ konieczność udzielania urlopu dodatkowego dałaby się z powodzeniem wyinterpretować z przepisów ogólnych dotyczących urlopu wypoczynkowego. Trudności mogłyby powstać jedynie z określeniem początku powstania prawa do urlopu uzupełniającego, czego jednak prawo wprost nie przesądza. Prawo do urlopu uzupełniającego powstaje w dniu, w którym pracownik spełnił kryteria wymagane do nabycia wyższego wymiaru urlopu, a zatem uprawnienie do zwiększonego wymiaru nabył. Mogą tu przy tym wchodzić w grę 3 sytuacje:
w upływ 10 lat pracy (art. 154 § 1 k.p.); w tym wypadku 10 lat pracy upływa z końcem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu; jeśli pracownik podjął pracę 20 stycznia 2005 r. i nie należy wliczać mu okresów nauki w trybie art. 155 k.p., to prawo do 26-dniowego wymiaru urlopu nabędzie on 21 stycznia 2015 r. i to z początkiem dnia - przesądza o tym art. 154 § 1 pkt 2 k.p., zgodnie z którym warunkiem koniecznym do nabycia wyższego wymiaru urlopu jest zatrudnienie "trwające co najmniej 10 lat",
i zaliczenie okresu nauki do stażu pracy (art. 155 § 1 k.p.),
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right