Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-13

Wypadki przy pracy i choroby zawodowe cz. 1

Od 1 stycznia 2003 r. weszła w życie ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Ustawa ta, zwana "ustawą wypadkową", wprowadziła nowy stan prawny zawierający wręcz rewolucyjne rozwiązania w stosunku do obowiązującej poprzednio ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Stan prawny na 6 października 2009 r.

Emilia Derucka

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Uregulowania ustawowe mają charakter kompleksowy i porządkujący stan prawny obowiązujący do czasu wejścia w życie nowych rozwiązań. Ustawa wypadkowa stała się aktem prawnym niezbędnym do uregulowania zasad przyznawania i wypłaty świadczeń z tego tytułu w świetle wprowadzonej z dniem 1 stycznia 1999 r. reformy ubezpieczeń społecznych. Poza precyzyjnym określeniem zakresu i sposobu udzielania świadczeń osobom ubezpieczonym w razie zaistnienia wypadku przy pracy lub powstania choroby zawodowej celem ustawy było stworzenie mechanizmów stymulujących działania pracodawców zmierzające do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach pracy. Podstawowym narzędziem umożliwiającym takie stymulowanie jest zróżnicowana składka na ubezpieczenie wypadkowe.

W "Poradniku" szczegółowo przedstawiamy Państwu tematykę wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W części pierwszej powyższe zagadnienie omawiamy w szczególności z punktu widzenia pracodawców. Nie zapominamy również o praktycznych poradach, przykładach oraz wskazówkach interpretacyjnych opartych na konkretnych orzeczeniach Sądu Najwyższego.

Wypadki przy pracy

Wypadki przy pracy to zdarzenia nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, które zdarzyły się w związku z pracą i spowodowały uraz lub śmierć pracownika. Na stronach stosunku pracy spoczywają obowiązki o charakterze formalnoprawnym. Ich spełnienie ma istotne znaczenie w zakresie odpowiedzialności za wypadki, a także prawa do świadczeń w związku z ubezpieczeniem wypadkowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00