Umowy terminowe w praktyce
Umowy terminowe zawiera się na z góry określony czas. Po jego upływie umowa ulega rozwiązaniu z mocy prawa. Jednak w sytuacji, gdy umowa zawarta na czas określony uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulegnie przedłużeniu do dnia porodu.
Anna Szewczyk
Stan prawny na 19 maja 2009 r.
Umowa na okres próbny
Mogłoby się wydawać, że w dobie systemów rekrutacji i selekcji pracowników zdecydowanie zmniejszy się częstotliwość zawieranych pomiędzy zainteresowanymi stronami umów na okres próbny. W końcu rekrutacja i selekcja służą do znalezienia idealnego kandydata o określonych kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym. Okazuje się jednak, że ani rozmowa kwalifikacyjna, ani prawidłowe rozwiązanie testów kompetencyjnych nie zastąpią odpowiedzi na pytanie: czy przyszły pracownik sprawdzi się w warunkach realnego zatrudnienia? Szansą na sprawdzenie walorów kandydata jest podpisanie z nim umowy na okres próbny. Podpisanie przez strony stosunku pracy tego rodzaju umowy ma więc swój określony cel: pracodawca ma możliwość zapoznać się z kwalifikacjami pracownika na dane stanowisko, a pracownik może sprawdzić, czy odpowiadają mu warunki pracy i atmosfera panująca w danej firmie. Oczywiście w większości przypadków umowa na okres próbny podpisywana jest przede wszystkim w interesie pracodawcy, jej krótkoterminowość jak również brak pewności podpisania po jej rozwiązaniu umowy na czas określony czy też umowy na czas nieokreślony, nie sprzyja stabilizacji zawodowej jak również komfortowi psychicznemu pracownika.
Jak każda umowa o pracę - umowa na czas określony- jest zgodnym oświadczeniem woli pracownika i pracodawcy, na mocy którego pracownik zobowiązuje się do świadczenia na rzecz pracodawcy określonej pracy w oznaczonym miejscu i czasie za wynagrodzeniem. I jak każda umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Jeżeli jednak nie została zawarta na piśmie, obowiązkiem pracodawcy jest potwierdzenie jej warunków najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika (art. 29 k.p.). Przepisy prawa pracy nie nakazują stronom zawarcia umowy na okres próbny, podpisanie tego rodzaju umowy zależy więc wyłącznie od woli pracodawcy i pracownika. Tego rodzaju umowa może zostać podpisana z każdym pracownikiem z wyjątkiem pracowników młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego (do tej grupy pracowników stosuje się przepisy dotyczące umów na czas nieokreślony - art. 194 k.p.).