Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-04-28

Rola pracodawcy w postępowaniu emerytalno-rentowym

Osoba ubiegająca się o świadczenie emerytalno-rentowe powinna udowodnić wymagany okres przebytego ubezpieczenia społecznego oraz wysokość osiąganych zarobków. Niezbędne informacje można uzyskać na podstawie ewidencji przebiegu ubezpieczeń prowadzonej w postaci indywidualnych kont emerytalnych. Dzięki danym zarejestrowanym na koncie ZUS może ustalić prawo do świadczeń emerytalno-rentowych oraz ich wysokość dla danej osoby.

Stan prawny na 21 kwietnia 2009 r.

EMILIA DERUCKA

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Jednak nie tylko wnioskodawca, który chce uzyskać świadczenie, jest zobowiązany do spełnienia określonych wymagań. Przejście pracownika na emeryturę lub rentę oznacza również dla pracodawców konieczność spełnienia określonych obowiązków. Na przykład, pracodawca jest zobowiązany do skompletowania i złożenia w organie rentowym wniosku o emeryturę dla pracowników urodzonych przed dniem 1 stycznia 1948 r. oraz po 31 grudnia 1948 r., którzy przechodzą lub będą przechodzić na wcześniejszą emeryturę pracowniczą czy też emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Ponadto pracodawca powinien przygotować, za zgodą pracownika, wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy i złożyć go do ZUS na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych.

Niniejszy "Poradnik" dzięki licznym przykładom, poradom i wzorom wniosków pomoże Państwu zrozumieć zasady działania i postępowania przy sporządzaniu dokumentacji emerytalno-rentowej, a także rolę pracodawców w tym postępowaniu.

Wniosek emerytalny

Postępowanie emerytalne wszczyna się na wniosek osoby uprawnionej lub jej pełnomocnika. Wniosek o emeryturę zgłasza się w organie rentowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego bezpośrednio lub za pośrednictwem płatnika składek.

Płatnicy składek

Zobowiązanymi do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne są:

● pracodawca - w stosunku do pracowników i osób odbywających służbę zastępczą - oraz jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna pozostająca z inną osobą fizyczną w stosunku prawnym uzasadniającym objęcie tej osoby ubezpieczeniami społecznymi, w tym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym albo pobierania zasiłku macierzyńskiego, z wyłączeniem osób, którym zasiłek macierzyński wypłaca ZUS,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00