Data publikacji: 2005-04-12
Dokumentacja kadrowa w 2005 roku
W każdej firmie jedną z podstawowych kwestii jest właściwe prowadzenie dokumentacji pracowniczej. Prawidłowe jej sporządzanie i rzetelne przechowywanie stanowi bowiem podstawę do przestrzegania prawa pracy i jest odzwierciedleniem sytuacji w firmie. Służby kadrowe i płacowe powinny na bieżąco aktualizować i dostosowywać swój warsztat do zmian, zwracając przy tym szczególną uwagę na kompletność i jakość dokumentacji. Zaniedbania na tym polu mogą się bowiem okazać brzemienne w skutkach, gdy pracownik pozwie kierownictwo do sądu albo w naszej firmie zjawi się kontrola. Każde istotne zdarzenie kadrowe powinno zostać ujawnione w dokumentach również i po to, by zapewnić sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Wystarczy tu wspomnieć o ewidencji czasu pracy czy kartach urlopowych, które są podstawą planowania czasu pracy.
Anna Korotyńska, Adam Muszyński
Stan prawny na 5 kwietnia 2005 r.
„Poradnik”, który macie Państwo przed sobą, stanowi swoisty segregator z wypełnionymi wzorami nieodzownych formularzy i druków. Dzielimy je na kilka kategorii, gdyż dokumenty towarzyszą pracownikowi praktycznie przez całe życie zawodowe, a niejednokrotnie wywodzą skutki również i po jego zakończeniu. I tak omawiamy umowy o pracę, zakaz konkurencji, kontrakty cywilnoprawne, wypowiedzenia i zwolnienia oraz wiele innych dokumentów, z którymi stykamy się na co dzień. Wszystkie są zaopatrzone w krótki komentarz eksperta eksponujący najbardziej istotne kwestie, na które musimy zwrócić uwagę przy ich wypełnianiu. Wszystko po to, by dokumenty, które mamy obowiązek gromadzić w firmie, stały się źródłem rzetelnej wiedzy o wydarzeniach w naszym przedsiębiorstwie i podstawą tworzenia strategii na przyszłość.
Dokumenty rekrutacyjne
By można mówić o dokumentacji kadrowej w firmie, należy najpierw zatrudnić pracownika. Dobrze przygotowane CV i list motywacyjny są pierwszym źródłem wiedzy o kandydacie na dane stanowisko, stanowiąc jego swoistą wizytówkę. Dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przygotowując dokumenty dla ewentualnego pracodawcy, ale również jak je czytać, by dowiedzieć się, czy kandydat profesjonalnie potraktował niełatwe zadanie, jakim niewątpliwie jest znalezienie pracy.