comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-06-01
Jak zmieniły się urlopy pracownicze
Zagwarantowanie prawa do urlopu w Konstytucji RP jest wyrazem opiekuńczej funkcji państwa i dbałości o interesy osób pracujących. W ślad za tymi regulacjami również kodeks pracy gwarantuje prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego.
Anita Karolak
Stan prawny na 31 maja 2004 r.
Podstawowym celem urlopu wypoczynkowego - w odróżnieniu od innych rodzajów urlopów (szkoleniowych, macierzyńskich, bezpłatnych) - jest stworzenie możliwości do odpoczynku i regeneracji sił pracownika. W przypadku urlopu wypoczynkowego dla obu stron stosunku pracy duże znaczenie ma fakt zwiększenia wydajności pracy po powrocie z takiego urlopu.
Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy wprowadziła zasadnicze zmiany w zakresie urlopów pracowniczych. Chodzi tu m.in. o reguły rządzące pierwszym urlopem wypoczynkowym, urlop pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy oraz w dodatkowym miejscu pracy, a także o same zasady udzielania urlopu wypoczynkowego. Zmiany te mogą stwarzać w praktyce wiele problemów.
W „Poradniku” omówiono: prawo do urlopu wypoczynkowego, zasady udzielania pierwszego urlopu, wymiar urlopu (w tym liczenie różnych okresów m.in. z tytułu ukończenia szkół do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu), urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, obliczanie wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Omówione zostały również zasady rządzące urlopem bezpłatnym, urlopem macierzyńskim i wychowawczym z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ostatnią nowelizacją kodeksu pracy.
Prawo do urlopu wypoczynkowego
Artykuł 66 ust. 2 Konstytucji RP gwarantuje pracownikowi prawo do corocznych urlopów wypoczynkowych.
Prawo do urlopu wypoczynkowego zostało uregulowane w dziale siódmym ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; dalej k.p.) oraz w wydanym na podstawie art. 173 k.p. rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 230, poz. 2290).
Pozostało 97% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka