comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-07-30
Pracownik w zakładzie pracy - od przyjęcia do zwolnienia
Ustanie zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy należy również należycie udokumentować, dołączając do teczki pracownika odpowiednie dokumenty. Warto jednak przyjrzeć się bliżej dopuszczalnym sposobom rozwiązywania umów o pracę po to, by nie popełnić żadnego błędu i nie narazić się przez to na żadne negatywne konsekwencje.
W kodeksie pracy wyróżnionych zostało kilka sposobów rozwiązywania umowy o pracę. Przepis art. 30 k.p. stanowi, że umowa o pracę rozwiązuje się:
• na mocy porozumienia stron,
• poprzez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
• poprzez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia),
• z upływem czasu, na który była zawarta,
• z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania ją zawarto.
W przypadku umowy o pracę zawartej na okres próbny rozwiązanie następuje z upływem tego okresu, a przed tą datą - w przypadku złożenia wypowiedzenia (art. 30 § 2 k.p.).
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy powinno być zawsze złożone na piśmie, a tym samym odpowiednio udokumentowane. W zależności od tego, w jaki sposób umowa zostaje rozwiązana i przez którą ze stron, oświadczenia będą przybierały różną formę.
Porozumienie stron
Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron jest najdogodniejszym sposobem rozwiązania stosunku pracy łączącego pracodawcę i pracownika. Polega ono na zgodnym złożeniu przez strony oświadczeń woli o rozwiązaniu umowy. W tym trybie można rozwiązać każdy rodzaj umowy o pracę łączącej strony, a więc umowę na czas nieokreślony, na czas określony, okres próbny, a także na czas wykonania określonej pracy. Chęć rozwiązania umowy może wyrazić zarówno pracodawca, jak i pracownik.
Porozumienie stron jest niezależne od wszelkich ograniczeń i zakazów rozwiązywania stosunku pracy przez pracodawcę, które przewidują przepisy prawa pracy dla pozostałych sposobów rozwiązywania umowy o pracę. W niektórych sytuacjach, np. umowy na czas wykonania określonej pracy, jest to dla pracodawcy i pracownika niemalże jedyny sposób rozwiązania umowy. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku umowy na czas wykonania określonej pracy przepisy nie przewidują w zasadzie możliwości rozwiązania jej w drodze wypowiedzenia. Jeśli nie zachodzą dodatkowo przesłanki do jej rozwiązania w trybie natychmiastowym, jedyną możliwością rozwiązania tego rodzaju umowy jest porozumienie stron.
Pozostało 95% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka