comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-05-14
Wszystko o urlopach pracowniczych
Sytuacje, w których pracodawca zobowiązany jest do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop, reguluje art. 171 k.p. Zgodnie z jego brzmieniem, obowiązek taki ciąży na pracodawcy, jeśli pracownik nie wykorzystał urlopu w naturze i:
• jego stosunek pracy ulega rozwiązaniu lub wygaśnięciu,
• pracownik został powołany do zasadniczej, okresowej lub zawodowej służby wojskowej jako kandydat na żołnierza zawodowego lub w celu odbycia przeszkolenia wojskowego na dłużej niż 3 miesiące,
• pracownika skierowano do pracy za granicą, a przepisy szczególne nie zawierają w tej kwestii odmiennych uregulowań.
Jedynie w tych sytuacjach ekwiwalent musi i może być wypłacony. Oznacza to, że pracodawca musi go wypłacić i jednocześnie nie ma możliwości wypłacenia go w innych sytuacjach niż wskazane wyżej.
Pracownikowi przysługuje ekwiwalent zarówno za urlop przysługujący mu w danym roku kalendarzowym, jeśli go nie wykorzystał, jak i za urlop zaległy.
Należy pamiętać, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy podlega ochronie w takim samym zakresie jak wynagrodzenie za pracę. Potwierdza to treść wyroku Sądu Najwyższego z 11 czerwca 1980 r. (I PR 43/80, OSNC z 1980 r. nr 12, poz. 248). Oznacza to m.in., że pracodawca może potrącać z ekwiwalentu bez zgody pracownika tylko ściśle określone należności wymienione wyczerpująco w art. 87 § 1 k.p.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka