Artykuł
Ubezpieczenia gospodarcze w praktyce
W czym może pomóc broker, a w czym agent ubezpieczeniowy?
W myśl art. 37d ust. 3 ustawy o działalności ubezpieczeniowej, pośrednictwo ubezpieczeniowe może być wykonywane jedynie przez agentów i brokerów ubezpieczeniowych. Pośrednictwo ubezpieczeniowe jest to wykonywanie czynności faktycznych lub prawnych związanych z zawarciem lub wykonywaniem umów ubezpieczenia albo reasekuracji.
Ustawa o działalności ubezpieczeniowej wyróżnia trzy kategorie pośredników ubezpieczeniowych: agentów, brokerów ubezpieczeniowych oraz brokerów reasekuracyjnych.
Agentem ubezpieczeniowym, w rozumieniu ustawy o działalności ubezpieczeniowej, jest osoba fizyczna, osoba prawna lub przedsiębiorca nie mający osobowości prawnej, upoważniony przez zakład ubezpieczeń do stałego zawierania umów ubezpieczenia w imieniu i na rzecz tego zakładu lub pośredniczenia przy zawieraniu tych umów. Natomiast broker ubezpieczeniowy zawiera i wykonuje umowy ubezpieczenia w imieniu ubezpieczającego lub pośredniczy przy zawieraniu umów ubezpieczenia na rzecz ubezpieczonego.
Zatem zadaniem agenta jest sprzedanie ubezpieczenia oferowanego przez zleceniodawcę, którym jest zakład ubezpieczeń, natomiast zadaniem brokera jest kupno ubezpieczenia dla zleceniodawcy, którym może być dowolny podmiot.
Działalność agencyjna może być wykonywana tylko i wyłącznie przy pomocy osób fizycznych posiadających odpowiednie uprawnienia. Zezwolenie na wykonywanie czynności agenta na wniosek zakładu ubezpieczeń lub zainteresowanego wydaje Państwowy Urząd Nadzoru Ubezpieczeń, jeżeli ta osoba fizyczna:
l
ma pełną zdolność do czynności prawnych,l
ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,l
nie była karana za umyślne przestępstwo przeciwko mieniu, dokumentom lub przestępstwo karno-skarbowe,l
ukończyła szkolenie zorganizowane przez zakład ubezpieczeń zakończone egzaminem.-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right