Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-04-10

Rozwiązywanie umów o pracę

Rozwiązanie umowy a wina pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika

Najbardziej dolegliwym dla pracownika sposobem zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika. W takim przypadku pracownik traci pracę z dnia na dzień. Dlatego też zastosowanie tego rodzaju rozwiązań powinno być przemyślane i przeprowadzone zgodnie z prawem (przesłankami określonymi w art. 52 k.p.). Należy pamiętać, że bez wypowiedzenia z winy pracownika można rozwiązać każdy rodzaj umowy, czyli zarówno umowy zawarte na czas nie określony, jak i umowy terminowe. Rozwiązanie w ten sposób umowy może w znacznym stopniu utrudnić pracownikowi znalezienie nowej pracy, przede wszystkim ze względu na fakt, iż nastąpiło to z jego winy.

Oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika powinno nastąpić na piśmie. Powinna się w nim również znaleźć przyczyna uzasadniająca rozwiązanie umowy o pracę oraz pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania się do sądu pracy. Niezachowanie formy pisemnej rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, niepodanie przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie czy też brak pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy – nie powodują nieważności lub bezskuteczności oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy w ten sposób. Powodują jednak, że takie rozwiązanie umowy o pracę jest wadliwe, co może – w przypadku odwołania się przez pracownika do sądu pracy – stanowić przesłankę uwzględnienia przez sąd żądań pracownika.

Pamiętaj, że

Aby prawidłowo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, pracodawca powinien złożyć oświadczenie woli na piśmie i podać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy wraz z pouczeniem pracownika o prawie odwołania do sądu pracy.

Pracodawca może skorzystać z możliwości rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika tylko w następujących przypadkach:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00