Artykuł
Uprawnienie pracownika do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia i związane z tym roszczenia pracodawcy
Ocenianie rozstania
Przepisy Kodeksu pracy przyznają pracownikowi prawo rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w przypadkach określonych w art. 55 § 1 oraz § 11 k.p. Nie oznacza to jednak, że może on korzystać z niego bez żadnych ograniczeń. Jakie przypadki można uznać za stanowiące podstawę do rozwiązania umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia? Jakie uprawnienia przysługują pracodawcy w razie wykazania, że rozwiązanie umowy było niezasadne?
Anna Wolińska-Uchman
Autorka jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji na UMCS.
Posiada tytuł radcy prawnego. Prowadzi własną kancelarię radcy prawnego.
Specjalizuje się w prawie pracy, prawie prasowym, autorskim, prawie gospodarczym.
Kontakt:
wolinska@kancelaria-rzeszow. com.pl
Naruszenie przez pracownika przepisów o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia pociąga za sobą określone sankcje i daje pracodawcy uprawnienie do wystąpienia z powództwem o stosowne roszczenie.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
Zgodnie z art. 55 § 1 k.p.: Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe. Wskazana przyczyna ma charakter obiektywny, niezależny od oceny pracownika. Powodem do zastosowania wskazanego trybu jest bowiem wydanie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie zatrudnionego i nieprzeniesienie przez pracodawcę w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej odpowiedniej pracy. Z uwagi na jasno określone kryteria będące podstawą rozwiązania umowy z wskazanej przyczyny nie powoduje ona w praktyce większych trudności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right