Rozwiązanie stosunku pracy z winy pracownika
Czerwona kartka od szefa
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jest najbardziej drastyczną formą rozstania się pracodawcy z pracownikiem. Jednak nie w każdej sytuacji można w ten sposób rozwiązać z zatrudnionym umowę. Muszą zaistnieć określone przyczyny, dokładnie sprecyzowane przez ustawodawcę w Kodeksie pracy.
Krzysztof Walczak
Autor jest wspólnikiem w firmie Orłowski-Patulski-Walczak Sp. z o.o, adiunktem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Kontakt:
walczak@orlowski-patulski.pl
Rozwiązanie umowy w ten sposób zazwyczaj traktuje się jako tzw. zwolnienie dyscyplinarne, ale jest ono bardziej skomplikowane i zawiera w sobie trzy zupełnie różne gatunkowo podstawy rozejścia się pracodawcy i pracownika: najbliższe pojęciu zwolnienia dyscyplinarnego - rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 k.p.), rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia bez winy pracownika (art. 53 k.p.) oraz rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy (art. 55 k.p.). Cechą charakterystyczną, a zarazem wspólną, wszystkich tych podstaw rozwiązania stosunku pracy w odróżnieniu od rozwiązania za wypowiedzeniem jest to, iż mogą być one stosowane przy wszystkich rodzajach umów o pracę.
Przyczyny rozwiązania umowy
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, stosownie do art. 52 § 1 k.p., może nastąpić w trzech przypadkach, tj. w razie: