comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-03-20
Zatrudnianie pracowników a kwestie wynagrodzenia
Wynagrodzenie jest jednym z podstawowych elementów stosunku pracy. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
USTALANIE WYNAGRODZENIA
Zgodnie z kodeksem pracy wynagrodzenie powinno być tak ustalone, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Wynagrodzenie musi być godziwe - dolną jego granicę wyznacza państwo przez ustalenie wynagrodzenia minimalnego. Orzecznictwo sądów pracy wskazuje również na ten problem w kontekście wynagrodzeń rażąco wysokich (dotyczy to głównie zatrudnienia w sferze publicznej).
Równe traktowanie pracowników
Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać dyskryminacji nie tylko ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie czy orientację seksualną, ale także ze względu na rodzaj zawartej umowy (na czas określony lub nie określony) oraz wymiar czasu pracy (art. 94 pkt 2b k.p.). Pracownicy wykonujący jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości powinni zatem otrzymywać takie samo wynagrodzenie, a jeżeli pracują w różnym wymiarze czasu, ich wynagrodzenia powinny zostać ustalone proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Należy przy tym uwzględnić nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale także wszelkie inne składniki wynagrodzenia, również przyznane w formie niepieniężnej. Dotyczy np. prawa do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (art. 18 k.p.).
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka