Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-10-18

Pozapłacowe świadczenia i należności na rzecz pracowników i członków ich rodzin

Pracownicy mają zagwarantowane prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę. Powinno być ono tak ustalone, aby odpowiadało rodzajowi pracy, kwalifikacjom pracownika, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Głównym elementem wynagrodzenia za pracę jest wynagrodzenie zasadnicze, które często stanowi podstawę do obliczania uzupełniających składników wynagrodzenia. Powszechny charakter mają dodatki (stażowy, specjalny, funkcyjny), dopłaty (za pracę w godzinach nadliczbowych, nocnych), premie (gratyfikacja jubileuszowa).

Przepisy prawa pracy przewidują też wiele sytuacji, w których pracodawca jest zobowiązany do dokonywania innych wypłat (świadczeń i należności) na rzecz pracownika lub członków jego rodziny, niemających charakteru płacowego. Należą do nich odszkodowania, odprawy i inne świadczenia wypłacane oprócz wynagrodzenia za pracę.
W opracowaniu tym scharakteryzujemy poszczególne świadczenia, omówimy warunki ich nabywania, zasady przyznawania, wypłacania i obliczania.
ODSZKODOWANIA PRZYSŁUGUJĄCE PRACOWNIKOWI OD PRACODAWCY
Podstawą roszczeń odszkodowawczych najczęściej jest naruszenie przez pracodawcę przepisów dotyczących wypowiadania umów o pracę, w tym dość powszechnie występujący brak merytorycznego uzasadnienia wypowiedzenia, a także wadliwe rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia. Ponadto odszkodowanie przysługuje między innymi za skrócenie okresu wypowiedzenia, niewydanie świadectwa pracy czy z powodu śmierci pracodawcy.
Różne są podstawy prawne uzasadniające roszczenie o odszkodowanie, odmiennie też kształtuje się ich wysokość - wyznaczana i limitowana przez odpowiednie przepisy.
Odszkodowanie za nieuzasadnione lub niezgodne z prawem wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę
Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę bez uzasadnionej przyczyny (w przypadku umów zawartych na czas nieokreślony) lub z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę jest z punktu widzenia prawa pracy czynnością wadliwą. Jedną z zasadniczych reguł prawa pracy jest możliwość zaskarżenia wadliwego wypowiedzenia do sądu pracy i zweryfikowania na tej drodze jego skutków prawnych. Jeżeli pracownik, w terminie siedmiu dni od doręczenia pisma wypowiadającego mu umowę o pracę na czas nieokreślony, odwoła się do sądu pracy, to przepisy prawa przyznają mu możliwość wyboru roszczenia. Według art. 45 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) może on żądać przywrócenia do pracy, czyli odzyskania utraconego miejsca pracy (lub dalszego zachowania, jeżeli nie doszło jeszcze do rozwiązania stosunku pracy), albo odszkodowania za bezprawne działanie pracodawcy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00