Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-03-30

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego

Od 2 października 2001 r. do chwili obecnej jestem niezdolny do pracy z powodu choroby i przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy jeżeli po upływie długiego okresu choroby nadal będę niezdolny do pracy, mogę ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego? Jakie przesłanki są wymagane, aby otrzymać to świadczenie?
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który - po wyczerpaniu zasiłku chorobowego - nadal jest niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.
Świadczenie to może być także przyznane ubezpieczonemu, który po wykorzystaniu podstawowego okresu zasiłkowego, tj. 180 dni, albo w przypadku choroby gruźlicy - 270 dni, został skierowany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS w celu przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, a lekarz ten orzekł, że dana osoba rokuje odzyskanie zdolności do pracy.
Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przyznawane jest na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, maksymalnie na 12 miesięcy. Wypłaca się je, podobnie jak zasiłek chorobowy, za każdy dzień niezdolności do pracy, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Świadczenie to jest przyznawane na wniosek ubezpieczonego, wniosek ten powinien być złożony na druku ZUS Np. -7.
Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy, wysokość tego świadczenia wynosi 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Taka sama wysokość świadczenia przysługuje również, gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży.
W przypadku gdy świadczenie przyznano po wykorzystaniu podstawowego, 6-miesięcznego okresu zasiłkowego, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, od której ustalana jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego, podlega waloryzacji.
Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Osoba uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub do świadczenia przedemerytalnego także nie może otrzymać świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie to nie przysługuje również w okresach, w których ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia, oraz w czasie urlopu wychowawczego i urlopu bezpłatnego.
Jeżeli ubezpieczony w okresie pobierania tego świadczenia wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje czas, na który przyznane zostało świadczenie rehabilitacyjne, traci prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.
Justyna Pędzich
Autorka jest pracownikiem Departamentu Świadczeń Krótkoterminowych C/ZUS
PODSTAWA PRAWNA
art. 18-22 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636 ze zm.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00