Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy
Na jego wysokość wpływają składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż miesiąc. Szczególne zasady obowiązują, gdy pracownik nie przepracował pełnych trzech miesięcy poprzedzających nabycie prawa do takiej wypłaty
Jeśli pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego – w całości lub w części – z powodu rozwiązania albo wygaśnięcia stosunku pracy, przysługuje mu ekwiwalent pieniężny. Nie ma znaczenia powód zakończenia zatrudnienia. W orzecznictwie podkreśla się, że z dniem ustania stosunku pracy prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu. W tym też dniu rozpoczyna bieg trzyletni termin przedawnienia roszczenia o ekwiwalent za niewykorzystane w naturze, nieprzedawnione urlopy wypoczynkowe (por. np. wyrok SN z 29 marca 2001 r., sygn. akt I PKN 336/00).
Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu za urlop, jeżeli strony postanowiły o wykorzystaniu tego urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą. Kolejna umowa o pracę musi być jednak zawarta bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Przy ustalaniu ekwiwalentu stosuje się zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego, ale z pewnymi zmianami.