Artykuł
wyjaśnienia
MRPiPS: Nie trzeba przeliczać zasiłku po przywróceniu do pracy
Pracodawca w takiej sytuacji ponownie zgłasza pracownika do ubezpieczeń społecznych, ale za czas pozostawania bez pracy nie odprowadza składek. Jeśli w tym czasie był wypłacany zasiłek, nie ustala podstawy wymiaru świadczeń chorobowych na nowo i nie musi wypłacać wyrównania
Przywrócenie bezprawnie zwolnionego pracownika do pracy pociąga za sobą wiele skutków także w sferze ubezpieczeń społecznych. Po zwolnieniu (zakończeniu okresu wypowiedzenia lub dniu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia) pracownik nie podlegał ubezpieczeniom społecznym, pracodawca musi więc go do nich zgłosić z datą wsteczną, mimo że nie odprowadza za ten okres żadnych składek. Może jednak pojawić się wątpliwość, co powinien zrobić płatnik w sytuacji, gdy w tym okresie pracownik otrzymał np. zasiłek chorobowy wypłacony przez ZUS. Zwróciliśmy się o wyjaśnienie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
DGP: Pracownik został zwolniony z pracy 31 stycznia 2024 r. Pracownik chorował od 28.01.2024 do 28.02.2024. Pracownik otrzymał zasiłek chorobowy od ZUS obliczony z uwzględnieniem także składników wypłacanych za okresy wypłacania zasiłków, zgodnie z zasadą, że za okres po ustaniu ubezpieczenia te składniki należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłku.
Pracownik został przywrócony do pracy w czerwcu 2024 r.:
1. Czy płatnik składek ponosi konsekwencje faktu, że gdyby (niezasadnie) nie zwolnił pracownika, to otrzymałby on niższy zasiłek?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right