Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-06-20

analiza

Nie zawsze cel uświęca środki

Ocena wydana przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA) będzie wiążąca dla ministra nauki. Od niej będzie zależało to, czy uczelnia może kontynuować kształcenie na drugim roku studiów na kierunku, do którego uprawnienia już posiada. Być może użyto bardzo niefortunnego skrótu myślowego, ale w projekcie aktu prawnego jest to po prostu niewybaczalne.

Resort otwarty na propozycje

27 maja na portalu rządowego procesu legislacyjnego minister zdrowia zamieścił projekt rozporządzenia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Jest to akt prawny wydawany w porozumieniu z ministrem nauki na podstawie art. 444 ust. 2 prawa o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.). Zawiera dwa załączniki, które określają liczbę studentów, jakie uczelnie mogą przyjąć odpowiednio na kierunek lekarski i lekarsko-dentystyczny.

Jak czytamy w uzasadnieniu, wyznaczając limity dla poszczególnych szkół wyższych, kierowano się m.in. propozycjami uczelni mających uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym, możliwościami dydaktycznymi poszczególnych uczelni oraz zapotrzebowaniem na absolwentów studiów na tych kierunkach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00