Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-06-05

Pierwsze tygodnie działania nowo wybranych organów JST

Na początku maja w większości polskich gmin odbyły się pierwsze sesje rad gmin. Na nich ślubowania złożyli wybrani w wiosennych wyborach radni oraz wójtowie, burmistrzowie albo prezydenci. Po ślubowaniu mogą już wykonywać swoje obowiązki. Podczas organizowanych przez nas szkoleń pojawiło się wiele pytań dotyczących zasad funkcjonowania organów stanowiących i wykonawczych gminy. Dziś odpowiemy na pierwszą część pytań, a na kolejne – w następnych tygodniach. ©℗

O co pytają na szkoleniach

Obecność wójta na sesji

problem Czy wójt musi uczestniczyć w sesji rady gminy lub posiedzeniu komisji rady? Czy rada gminy może go do tego zobowiązać poprzez przyjęcie odpowiednich regulacji w statucie gminy?

odpowiedź Nie. Żaden przepis prawa nie wskazuje na obowiązek wójta do uczestnictwa w posiedzeniach komisji rady oraz sesjach rady gminy. Przepisy nie dają także podstawy do tego, by taka regulacja znalazła się w statucie jednostki samorządu terytorialnego bądź innej uchwale odnoszącej się do funkcjonowania organów JST. Wobec tego takie regulacje w statucie JST bądź innej uchwale są sprzeczne z prawem, co powinno skutkować stwierdzeniem ich nieważności. Stanowisko takie wynika z bogatego orzecznictwa, także najnowszego – wciąż zdarza się, że uchwały zawierają takie nieprawidłowe postanowienia.

WSA w Poznaniu w wyroku z 17 listopada 2022 r. (sygn. akt IV SA/Po 624/22) stwierdził np.: „Za niezgodne z prawem uznaje się zobowiązywanie burmistrza do osobistego stawiennictwa na każdej sesji rady gminy. Analogicznie za niezgodne z prawem należałoby uznać wprowadzenie do planu prac komisji rady takich zapisów, które obligowałyby burmistrza do osobistego udziału w każdym posiedzeniu komisji rady miejskiej”. W efekcie w sprawie tej WSA podzielił stanowisko skarżącego wojewody co do konieczności stwierdzenia nieważności w całości uchwały zmieniającej statut.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00