Porada
Poradnia rachunkowa
- Czy kwoty z konta 226 trzeba wykazać w sprawozdaniu Rb-N
- Jak zaklasyfikować wydatki na naprawę dróg w gminie
- Jakie dane powinno odzwierciedlać sprawozdanie Rb-27S
Regionalna izba obrachunkowa wykazała wadę w sprawozdaniu Rb-N jednostkowym gminy za ostatni kwartał. Według RIO w pozycji „Pozostałe należności” nie ujęto kwoty z konta 226. Czy naruszono przepisy?
Podane konto 226 ma oznaczenie: „Długoterminowe należności budżetowe”. Z opisu tego konta wynika zaś, że służy ono do ewidencji długoterminowych należności lub długoterminowych rozliczeń z budżetem. Na stronie Wn konta 226 ujmuje się w szczególności długoterminowe należności w korespondencji z kontem 840, a także przeniesienie należności krótkoterminowych do długoterminowych w korespondencji z kontem 221. Z kolei na stronie Ma konta 226 ujmuje się w szczególności przeniesienie należności długoterminowych do krótkoterminowych w korespondencji z kontem 221.
W zapytaniu podano, że nieprawidłowość ma związek z brakiem wykazania kwoty z tytułu długoterminowych należności z konta 226 w sprawozdaniu Rb-N, o którym mowa w rozporządzeniu ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z 17 grudnia 2020 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych. Tu warto przypomnieć o par. 2 ust. 2 ww. aktu wykonawczego, gdzie podano, że sprawozdania Rb-Z, Rb-UZ, Rb-N oraz Rb-ZN są sprawozdaniami wykorzystywanymi dla celów statystycznych. Podstawą sporządzenia sprawozdań jest ewidencja księgowa jednostki oraz sprawozdania lub inne wiarygodne dokumenty poświadczające istnienie danego zobowiązania lub należności. W kontekście sygnalizowanej nieprawidłowości kluczową kwestią będą zapisy ujęte w załączniku 8 (Instrukcja sporządzania sprawozdań). Tam, w ramach par. 13 ust. 1 m.in. podano, że w układzie przedmiotowym prezentowane są należności wynikające z następujących tytułów:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right