Okulary i szkła kontaktowe korygujące wzrok – problemy pracodawców
Zasady zapewniania pracownikom okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok zostały uregulowane w powszechnie obowiązujących przepisach bardzo ogólnie, a każdy z pracodawców ma obowiązek stworzyć w tym zakresie wewnątrzzakładowy regulamin, w którym wskaże nie tylko wartość dofinansowania, jakie pracownik może uzyskać, ale również szczegółową procedurę, w ramach której może się o nie starać. Niestety, zwykle gdy ustawodawca reguluje jakieś zagadnienie w tak ogólny sposób, by dać pracodawcom możliwość dostosowania wewnętrznych regulacji do ich potrzeb, w praktyce rodzi się wiele problemów, a pracodawcy mają skłonność do podejmowania decyzji sprzecznych z przepisami. Jak więc powinni postępować, by prawidłowo wywiązać się z ciążącego na nich obowiązku? Na to pytanie odpowiadamy w artykule.
Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom pracującym przy obsłudze monitora ekranowego profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza.
Pracownikiem jest w tym wypadku każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Określając czas pracy przy monitorze, należy brać pod uwagę faktyczny wymiar czasu, jaki pracownik musi poświęcić na pracę przy nim, a nie teoretyczne założenia poczynione w tym zakresie.
Przekroczenie połowy dobowego czasu pracy przy komputerze nie musi mieć miejsca każdego dnia.
Szczegółowe zasady, na jakich pracodawca wywiąże się z ciążącego na nim obowiązku zapewnienia pracownikom okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok, powinny zostać określone w wewnętrznym regulaminie.
Skoro nabywcą okularów (szkieł kontaktowych) jest pracownik, to jego dane powinny zostać wskazane na fakturze wystawionej z tytułu ich zakupu.
Za każdym razem, gdy wada wzroku pracownika ulegnie zmianie, pracodawca ma obowiązek zapewnienia mu okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza.