Poradnia ubezpieczeniowa
- Czy należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne od:
► świadczenia wypłaconego pracownikom na podstawie porozumienia dotyczącego rozwiązania umowy o pracę,
► wartości dodatkowych świadczeń związanych ze szkoleniem wyjazdowym,
► nagrody jubileuszowej wypłacanej na podstawie zarządzenia prezesa
Zamierzamy wypłacić niektórym naszym pracownikom dodatkowe świadczenie w związku z zawarciem z nimi porozumienia dotyczącego rozwiązania umowy o pracę. Świadczenie to nie ma charakteru odprawy, bo podstawą jego wypłaty jest jedynie porozumienie. Czy powinniśmy odprowadzić składki od tego świadczenia?
Zasada ogólna oskładkowania przychodu pracownika wynika z art. 18 ust. 1‒2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z uwzględnieniem par. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie). Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe) stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyjątkiem:
- przychodów wymienionych w par. 2 rozporządzenia,
- wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.