Artykuł
Jak rozliczyć dziewięciogodzinną pracę w systemie podstawowym i równoważnym
Nasi pracownicy pracują w systemie podstawowym lub równoważnym. W systemie podstawowym pracują w stałych dniach (poniedziałek–piątek) i w stałych godzinach (8–16). W systemie równoważnym według harmonogramów, w których praca planowana jest od poniedziałku do soboty (standardowo pięć dni w każdym tygodniu), pracują do 12 godzin na dobę (zwykle pomiędzy godz. 6 a 10).
W jednym z tygodni pracownik zatrudniony w systemie podstawowym otrzymał polecenie pracy w wolną sobotę i wykonywał tę pracę od godz. 8 do godz. 17. W tym samym też tygodniu jeden z pracowników zatrudnionych w systemie równoważnym również wykonywał przez dziewięć godzin pracę w dniu wolnym od pracy – w piątek. W jaki sposób rozliczyć w obu przypadkach tę pracę? Czy to, że jeden z pracowników pracuje w systemie równoważnym i może mieć planowaną pracę w różne dni oraz z różną liczbą godzin, wpływa na rozliczenie?
W obu przypadkach dodatkowa praca była wykonywana w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Często wskazuje się w tym kontekście na pracę w wolną sobotę, lecz dzień ten może być wyznaczony na każdy dzień tygodnia inny niż niedziela. Rozliczenie w obu przypadkach powinno wyglądać tak samo – każdy z pracowników powinien otrzymać dzień wolny od pracy na przestrzeni okresu rozliczeniowego, w terminie uzgodnionym pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Dodatkowo, w obu przypadkach, dziewiąta z przepracowanych godzin stanowi przekroczenie normy dobowej czasu pracy i od razu jest kwalifikowana jako nadgodzina dobowa, która będzie rekompensowana według zasad przypisanych do rekompensaty pracy nadliczbowej. Taki wynika m.in. ze stanowiska GIP znak GPP-249-4560-52/09/PE/RP.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right