Artykuł
Poradnia bhp
- Komu może podlegać pracownik służby bhp zatrudniony na podstawie umowy o pracę
- Jaką rolę w systemie bhp odgrywa społeczny inspektor pracy
- Dlaczego pracownicy tymczasowi nie mogą pracować w kontakcie z substancjami o działaniu rakotwórczym
Czy pracownik służby bhp zatrudniony na podstawie umowy o pracę może podlegać dyrektorowi ds. personalnych? Osoba ta ściśle współpracuje z działem kard i wydaje nam się, że to najwłaściwsze rozwiązanie.
Służba bhp powinna stanowić wyodrębnioną komórkę organizacyjną i podlegać bezpośrednio pracodawcy. Tym samym podporządkowanie służby bhp pod dyrektora ds. personalnych stanowi naruszenie przepisów bhp i może skutkować karą grzywny dla pracodawcy.
Zgodnie z art. 2373 par. 2 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenia te powinny odbywać się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.
zasady tworzenia, organizacji, działania, uprawnień i kwalifikacji służby bezpieczeństwa i higieny pracy określają art. 23711 k.p. oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (dalej: r.s.b.h.p.). Natomiast zgodnie z art. 237
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right