Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-08-10

Poradnia Ubezpieczeniowa

  • Dlaczego wychowywanie dzieci nie może być przesłanką do otrzymania świadczenia w drodze wyjątku
  • Jak należy obliczać bieg okresu przedawnienia roszczenia o świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego, gdy oczekiwano na decyzję w sprawie choroby zawodowej
  • Czy należy odprowadzać składki od napiwków wypłacanych przez pracodawcę

Złożyłam do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę na decyzję prezesa ZUS odmawiającą przyznania mi świadczenia w postaci emerytury w drodze wyjątku. Mam 73 lata i udowodnione okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące łącznie 13 lat i 2 dni. Zakład nie przyznał mi świadczenia, wskazując, że jego przyznanie jest możliwe tylko wtedy, gdy do wymaganego brakuje niewielkiego okresu, który dodatkowo muszą usprawiedliwiać szczególne okoliczności. Zrezygnowałam z zatrudnienia m.in. po to, by sprawować opiekę nad dziećmi, i uważam, że jest to szczególna okoliczność dająca mi możliwość do uzyskania świadczenia. ZUS wniósł o oddalenie skargi. Czy moje argumenty zostaną uwzględnione? Jaka jest procedura, gdy WSA nie uwzględni mojej skargi?

Przyznanie świadczenia w drodze wyjątku na podstawie art. 83 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna) jest możliwe, jeżeli wnioskodawca łącznie spełni następujące warunki:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00