Poradnia bhp
- Dlaczego w skierowaniu na badania profilaktyczne pracownika nie trzeba wskazywać, na jakiej wysokości wykonuje pracę
- Czy pracownik, który zniszczył okulary przeznaczone do pracy przy komputerze, powinien mieć je zapewnione na koszt firmy
- Co pracodawca powinien zrobić, gdy pracownik odmawia zgłoszenia wypadku przy pracy, któremu uległ
Chcemy skierować na badania profilaktyczne pracownika zatrudnionego na stanowisku montera, który wykonuje prace na wysokości. Czy trzeba uwzględnić w skierowaniu wysokość, na jakiej świadczy pracę?
Z uwagi na zmianę przepisów dotyczących zakresu badań profilaktycznych przeprowadzanych u osób wykonujących pracę na wysokości nie ma już rozróżnienia zakresu tych badań dla osób pracujących „do” lub „powyżej” 3 metrów. Tym samym nie ma potrzeby precyzowania zarówno w skierowaniach, jak i w orzeczeniach, na jakiej konkretnie wysokości dany pracownik świadczy pracę, nie wpływa to bowiem na zakres badania.
Zgodnie z art. 229 kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom, na swój koszt, profilaktyczną opiekę lekarską. Na tę opiekę składają się trzy rodzaje badań:
- wstępne, dla osób przyjmowanych do pracy lub pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska pracy i innych pracowników przenoszonych na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe;