Poradnia Oświatowa
- Kiedy zwalnianego nauczyciela nie należy ujmować w arkuszu organizacyjnym
- Czy gmina może ograniczyć rodzaj dokumentów, które potwierdzają okresy pracy wliczane do podstawy dodatku za wysługę lat
- Jak obliczyć długość urlopu dla nauczyciela przedszkola, który pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy
- Jak ustalić wysokość ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy dla nauczycielki powracającej z urlopu wychowawczego
- Jaką odprawę należy wypłacić nauczycielowi odchodzącemu na emeryturę po 40 latach pracy
W związku za zmianami organizacyjnymi w szkole nauczycielce wypowiedziano stosunek pracy. Rozwiązanie angażu nastąpi 31 sierpnia 2023 r. Czy ta osoba musi być wykazywana w arkuszu organizacyjnym szkoły?
Nauczycielki nie należy wykazywać w arkuszu organizacyjnym szkoły. Jej stosunek pracy ustaje bowiem z końcem roku szkolnego, tj. 31 sierpnia. Zgodnie z art. 110 ust. 3 prawa oświatowego arkusz organizacji szkoły i przedszkola zatwierdza organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Natomiast w myśl par. 17 ust. 3 pkt 1 i 2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli arkusz organizacji szkoły określa liczbę nauczycieli ogółem, w tym nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze, a także imię, nazwisko, stopień awansu zawodowego i kwalifikacje poszczególnych nauczycieli oraz rodzaj prowadzonych przez nich zajęć i liczbę ich godzin. W przypadku wystąpienia przyczyn, o których mowa w art. 20 KN, dyrektor szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy następuje z końcem roku szkolnego (tj. 31 sierpnia) po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu.