Porada
Poradnia Ubezpieczeniowa
- Dlaczego niewypłacona premia za okres choroby nie zawsze zostanie uwzględniona w podstawie wymiaru zasiłku
- W jakich przypadkach wiek nie będzie kryterium przyznania świadczenia w drodze wyjątku
- Czy długotrwała strata automatycznie oznacza dla ZUS, że przedsiębiorca prowadzi pozorowaną działalność gospodarczą
- Jak obliczyć okres przedawnienia prawa do zasiłku dla przedsiębiorcy zalegającego ze składkami
ZUS odmówił wliczenia mojej premii do podstawy wymiaru zasiłku, choć nie została ona wypłacona za okres choroby. Zazwyczaj jest wypłacana, ale w tym przypadku pozostaję w sporze z pracodawcą, który twierdzi, że ta premia mi się w ogóle nie należy. Czy ZUS ma rację?
W tym przypadku trzeba odwołać się do art. 41 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Zgodnie z nim przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.
Przepis ten zapobiega sytuacji, w której pracownik otrzymałby za okres choroby jednocześnie zasiłek uwzględniający dany składnik, jak i sam składnik. Problematyczna może być jednak kwestia rozróżnienia powodów niewypłacenia składnika, a to będzie miało wpływ na to, czy uwzględniać dany składnik w podstawie wymiaru zasiłków. Zagadnienie to rozważał Sąd Najwyższy, wydając 11 października 2022 r. wyrok w sprawie o sygn. akt II USKP 242/21. Stwierdził w nim, że art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej należy rozumieć w ten sposób, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku i co do których pracownik ma roszczenie o ich wypłatę wobec pracodawcy. Jego zdaniem zwrot „jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku” nie może oznaczać przerzucenia na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych kosztów niewypłaconych a należnych składników wynagrodzenia. Innymi słowy, z komentowanego przepisu nie może płynąć wniosek, że nieuprawnione niewypłacenie premii (czy każdego innego składnika wynagrodzenia o charakterze roszczeniowym) przez pracodawcę w okresie pobierania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego aktywuje zwiększenie podstawy wymiary zasiłku o ten niewypłacony składnik.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right