Artykuł
ZUS wyjaśnia, jak liczyć zasiłek, gdy było wolne z powodu siły wyższej
Zdaniem organu rentowego za taki miesiąc należy przyjąć wynagrodzenie faktycznie wypłacone, bez uzupełnienia. Efekt? Zatrudnieni otrzymają świadczenia minimalnie niższe. Dla kadrowych to ważna informacja, na którą czekały
Pytanie, jak obliczać zasiłek w przypadku, gdy w miesiącach poprzedzających niezdolność do pracy pracownik korzystał ze zwolnienia od pracy, pojawiło się od razu po wejściu w życie nowelizacji kodeksu pracy wprowadzającej nowe uprawnienie dla zatrudnionych w postaci nieobecności spowodowanej siłą wyższą. Problem dotyczył tego, czy wynagrodzenie za taki miesiąc należy dla celów zasiłkowych uzupełnić, czy wliczyć w kwocie faktycznej. Obecnie ZUS opowiada się za tym drugim rozwiązaniem. [stanowisko] Zanim jednak przejdziemy do stanowiska ZUS i zasiłków, przypomnijmy sobie podstawowe zasady liczenia wynagrodzenia za czas nieobecności w pracy.
W przypadku pracownika, który korzystał ze zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 h, z powodu działania siły wyższej (art. 1481 k.p.), podstawę wymiaru zasiłku chorobowego będzie stanowić wynagrodzenie w kwocie faktycznie wypłaconej. Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego uważa się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie E-R oraz ubezpieczenie CH, finansowanych ze środków pracownika.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right