Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2023-03-28

Poradnia ubezpieczeniowa

  • Jak obliczać zasiłek chorobowy dla zleceniobiorcy
  • Na jakich zasadach wdowa niewychowująca małoletnich dzieci może otrzymać rentę rodzinną
  • W jakich przypadkach płatnik będzie zobowiązany do zapłaty odsetek od nieterminowej wypłaty zasiłków

Zatrudniliśmy zleceniobiorcę, który od kilku miesięcy podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Ostatnio zachorował. Wcześniej chorował w styczniu przez pięć dni. Jak obliczać zasiłek chorobowy w tym przypadku?

Zasady obliczania podstawy wymiaru zasiłku dla zleceniobiorców są bardzo podobne do tych dotyczących pracowników, jednak istnieją pewne różnice. Zgodnie z ogólną zasadą do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku należy wziąć pod uwagę wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeśli pracownik nie przepracował u danego płatnika 12 miesięcy, to należy przyjąć do obliczeń wynagrodzenie z mniejszej liczby miesięcy.

Obliczając zasiłek dla zleceniobiorcy, trzeba przede wszystkim pamiętać o regule wynikającej z art. 50 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Zgodnie z ust. 1, jeśli w okresie branym pod uwagę do obliczeń podstawy wymiaru zasiłku przychód ubezpieczonego niebędącego pracownikiem uległ zmniejszeniu wskutek niewykonywania pracy lub działalności w okresie pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego albo odbywania ćwiczeń wojskowych, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00