Porada
Badanie na obecność alkoholu i innych środków w organizmie
Nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca możliwość badania przez pracodawcę trzeźwości pracownika i obecności w jego organizmie innych substancji oraz regulująca pracę zdalną została już podpisana przez prezydenta i w momencie oddawania tego numery tygodnika KiP do druku czekała już tylko na publikację w Dzienniku Ustaw. Przy czym najwcześniej zaczną obowiązywać przepisy dotyczące badania trzeźwości – wejdą w życie 14 dni od ogłoszenia noweli. Dzisiaj przedstawiamy kolejne, najczęściej zadawane przez pracodawców pytania dotyczące przeprowadzania w zakładzie pracy kontroli trzeźwości i na obecność innych środków działających podobnie do alkoholu. ©℗
O co pytają na szkoleniach
pytanie Dlaczego przeprowadzanie kontroli trzeźwości będzie możliwe dopiero po wejściu w życie nowelizacji kodeksu pracy?
odpowiedź W obecnym, jeszcze obowiązującym stanie prawnym pracodawca może przetwarzać informacje o obecności w organizmie pracownika alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jedynie za zgodą wyrażoną z inicjatywy tego pracownika. Natomiast okoliczności i zasady, na jakich można przeprowadzić badanie trzeźwości pracownika, określa art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie z tym przepisem stan trzeźwości pracowników można sprawdzać tylko w sytuacji, gdy łącznie są spełnione dwa warunki:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right