Zasady przedawnienia składek wciąż budzą wątpliwości płatników
Nie wszystkie reguły wynikają bowiem wprost z przepisów. Mimo kilku nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nadal istnieją zagadnienia, które musi rozstrzygać orzecznictwo
Jednym z nich jest zawieszenie biegu przedawnienia w przypadku, gdy płatnik zobowiązań nie płaci, ale żadna decyzja nie została jeszcze wydana. Sąd Najwyższy uznaje, że zawieszenie to następuje od dnia podjęcia przed ZUS pierwszej czynności w ramach wszczętego postępowania.
Dłużej niż pięć lat
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 24 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie pięciu lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne, z zastrzeżeniem pewnych wyjątków. Należności składkowe stają się wymagalne w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ich płatności. Nie ulegają przedawnieniu należności zabezpieczone hipoteką lub zastawem, jednak po upływie terminu przedawnienia należności te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu do wysokości zaległych składek i odsetek za zwłokę liczonych do dnia przedawnienia.