Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-09-05

Księgowy nie może brać na siebie zbyt dużo, bo są granice wytyczone przez prawo

Wielu klientów chciałoby, żeby biuro rachunkowe załatwiło za nich wszystkie zawodowe formalności, a przy okazji jeszcze doradziło. Oczekiwania mogą być nie tylko na wyrost, lecz także wbrew przepisom

Zagadnień, którymi może i często zajmuje się biuro rachunkowe, jest bez liku. Wszystko zależy od tego, na co biuro umówiło się z klientem. Jeżeli ma tylko rozliczać podatki, to zajmie się wyłącznie nimi. Jeśli ma prowadzić sprawy kadrowe i z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnych, to weźmie na siebie również ten ciężar. Gdy trzeba, pomoże też zarejestrować biznes, wystąpić o dofinansowanie (tak jak ostatnio z tarcz antycovidowych) i rozliczyć się z niego, wysłać sprawozdania statystyczne, wypełnić raporty środowiskowe (np. sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi). W efekcie zadań, które może wykonać księgowy, przybywa z taką samą szybkością, z jaką prawodawca wpada na pomysł, by zmienić coś w przepisach. Czasem powstają na tym tle liczne nieporozumienia, bo nie wiadomo, czy nowe obowiązki wchodzą jeszcze w zakres czynności, do których zobowiązało się biuro rachunkowe, czy go przekraczają. Przykładowo, wprowadzony w styczniu br. obowiązek podwójnego obliczania zaliczek na PIT (według aktualnych przepisów i według stanu prawnego na koniec 2021 r.) oburzył niejednego księgowego, lecz żaden z nich nie miał wątpliwości, że skoro zobowiązał się rozliczać PIT, to musi to robić, choćby nawet miał liczyć dubeltowo.

Dodatkowe, nowe obowiązki nie są jednak tak oczywiste, gdy wchodzą w życie przepisy nakładające kolejne opłaty (np. opłata produktowa za jednorazowe opakowania). Wszystko jest wtedy kwestią umowy z klientem i z reguły wymaga uświadomienia mu, że nowe obowiązki to dodatkowy zakres pracy i dodatkowa odpowiedzialność, a więc i większa zapłata.

jakie czynności

Za co odpowiada biuro? Najkrócej mówiąc - za to, na co umówi się z klientem. Prowadzenie biura rachunkowego nie jest bowiem ani koncesjonowane, ani w żadnej inny szczególny sposób regulowane prawem. Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 217; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1488; dalej: u.r.) wskazuje jedynie (w art. 76a ust. 1), na czym polega usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Chodzi o świadczeniu usług w zakresie następujących czynności wymienionych w art. 4 ust. 3 pkt 2-6 u.r.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00