Dzieci cudzoziemców także mogą podejmować pracę w Polsce, choć pod ochroną jako młodociani
Oleksii, młody Ukrainiec, ma 15 lat i uczy się w polskiej szkole. Chciałby zarobić w wakacje własne pieniądze. Wymyślił z polskimi kolegami, że będą roznosić ulotki. Znaleźli firmę w swoim mieście, która chciałaby ich zatrudnić na podstawie umowy zlecenia. Oleksii przedstawił firmie swoją kartę pobytu oraz zezwolenie na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną. Przyszły pracodawca widząc, że ma do czynienia z cudzoziemcem, nabrał wątpliwości, czy możliwe jest w ogóle zatrudnienie niepełnoletniego cudzoziemca.
Niepełnoletni cudzoziemcy także mogą wykonywać pracę w Polsce. Pracodawca musi jednak w przypadku ich zatrudnienia zarówno spełnić wymogi związane z legalnym zatrudnieniem cudzoziemców (wynikające z przepisów imigracyjnych), jak i przestrzegać zasad zatrudnienia osób nieletnich, które przewiduje kodeks pracy. Brak pełnoletności pracownika w żaden sposób nie modyfikuje np. obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę, jeśli cudzoziemiec nie jest zwolniony z jego posiadania z uwagi na inne okoliczności.
Kryterium wieku
Zasady zatrudnienia cudzoziemców w Polsce określa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ustawa jako cudzoziemca określa osobę nieposiadającą obywatelstwa polskiego, nie wprowadza jednak kryterium wieku. A zatem jej zakresem są objęci wszyscy cudzoziemcy pragnący wykonywać pracę w Polsce - także ci niepełnoletni. Oznacza to, że pracodawca nie tylko może, ale wręcz musi uzyskać zezwolenie na pracę lub oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi także dla niepełnoletniego pracownika.