Porada
Poradnia ubezpieczeniowa
Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił naszemu pracownikowi odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. ZUS uznał, że pracownik nie doznał uszczerbku na zdrowiu, bo choć doznał pewnych urazów, to nie wymagał leczenia specjalistycznego. Czy nie ma znaczenia, że dostał odszkodowanie z pracowniczego ubezpieczenia grupowego, w ramach którego stwierdzono uszczerbek na zdrowiu?
Zgodnie z art. 11 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa) ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Przy czym za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy. Natomiast za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się mogące ulec poprawie naruszenie sprawności organizmu powodujące upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający sześć miesięcy. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
Przyznanie lub odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje co do zasady w drodze decyzji ZUS, która jest wydawana w ciągu 14 dni od dnia:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right