Część I. Rozwiązania systemowe
to wchodzi w życie 18 września 2021 r.
ZUS a osoby współpracujące
Nowelizacja ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 423; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 619; dalej: ustawa systemowa) zmienia katalog osób, które mogą dobrowolnie podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Do art. 11 ust. 2 ustawy systemowej dodano współpracowników przedsiębiorcy korzystającego z ulgi na start na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. ‒ Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 162). Dotychczas do tej grupy należeli nakładcy, zleceniobiorcy (wykonujący umowy cywilnoprawne) oraz ich współpracownicy, prowadzący pozarolniczą działalność oraz ich współpracownicy, doktoranci pobierający stypendium, więźniowie i aresztanci wykonujący pracę na podstawie skierowania do pracy oraz duchowni. Przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start nie są uznawani za prowadzących pozarolniczą działalność w rozumieniu ustawy systemowej, dlatego wyrażenie „i ich współpracownicy” zawarte w art. 11 ust. 2 nie obejmowało współpracowników osób korzystających z ulgi na start.
Przykład
Zasiłek dla żony, która pomaga w biznesie
Pan Tomasz rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej. Korzysta z ulgi na start i opłaca tylko składkę zdrowotną. W prowadzeniu działalności pomaga mu żona. Jeśli pomoc ma charakter zorganizowany, to żona podlega z mocy prawa ubezpieczeniom społecznym. Pan Tomasz powinien zgłosić ją do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego oraz zdrowotnego. Od 18 września będzie mogła ona zdecydować dodatkowo, że chce podlegać także ubezpieczeniu chorobowemu. Tym samym w razie ewentualnej choroby będzie miała prawo do zasiłku chorobowego.
• Jakie składki płacą przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i czy inne zasady dotyczą tych, którzy korzystają z ulgi na start?
Przedsiębiorcy niekorzystający z ulgi podlegają ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i dobrowolnie - chorobowemu oraz zdrowotnemu.